Dokonywanie płatności

Płatność przy odbiorze

Forma płatności określana płatnością za pobraniem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają konta bankowego w internecie lub wolą zapłacić za przesyłkę po jej dostarczeniu. Czasami jest to droższy sposób wysyłki, ponieważ może wiązać się z dodatkowym kosztem. Możemy podzielić tutaj definicje na „płatność za pobraniem” oraz „odbiór osobisty” – w pierwszym wypadku za zamówiony produkt zapłacimy kurierowi lub w placówce pocztowej  przy odbierze przesyłki, w drugim z kolei gdy sami odbieramy zakupiony sprzęt w sklepie lub punkcie odbioru osobistego.


Płatność przelewem

Za zakup towaru możemy dokonać płatności także przelewem na numer konta bankowego który otrzymamy od sklepu. Przelewu możemy zrobić z naszego konta bankowego przez internet lub w placówce pocztowej lub bankowej.


Internetowe przekazy pieniężne

Można wyróżnić również specjalne formy internetowych przekazów pieniężnych. Wykonując płatności przy skorzystaniu z takiego systemu, jesteśmy przeniesieni na stronę naszego banku (w wypadku szybkiego przelewu) lub na stronę autoryzacji kart płatniczych (w wypadku płatności kartą), gdzie po wypełnieniu wymaganych danych (imię, nazwisko czy numer karty płatniczej), nasza płatność jest bardzo szybko realizowana i niemal od razu otrzyma ją odbiorca. Transakcje tego typu są całkowicie bezpieczne, co zapewniają nowoczesne sposoby szyfrowania danych oraz najnowszej jakości sprzęt i oprogramowanie. Aby móc skorzystać z takiej zapłaty w ten sposób, sklep, w którym chcemy dokonać zakupu, musi udostępniać taki system zapłaty. Jest to wyjątkowo wygodna forma płatności – umożliwi nam dokonanie zakupu przez Internet w bardzo szybki i prosty sposób.


Płatność kartą płatniczą/ kredytową

Gdy sklep ma dostępny rodzaj płatności kartą, wybierając tą opcję zostaniemy przeniesieni na bezpieczną stronę autoryzacji kart płatniczych aby podać wymagane przez system dane (imię, nazwisko czy numer karty płatniczej). Zostaniemy również poproszeni o wpisanie specjalnego cyfrowego kodu autoryzacji, który jest na większości kart płatniczych oraz kredytowych  (zwykle na odwrocie karty).

Na rynku również dostępne są tzw. karty przedpłacone (karty pre-paid) o ustalonej wartości nominalnej. Aby skorzystać z takiej karty – musimy ją najpierw doładować, dokonując wpłaty (gotówkowej lub bezgotówkowej) na jej rachunek. Po wykonaniu transakcji taką kartą, następne kwoty będą odejmowane od sumy, jaką ją doładowaliśmy. Po wyczerpaniu środków można ją znów doładować.